Hallitus

Hallitus

Yhdistyksen asioita hoitaa hallitus, johon kuuluu vuosikokouksessa valitut puheenjohtaja ja vähintään kahdeksan (8) ja enintään kaksitoista (12) muuta jäsentä.

Helsingin Suomalaisen Yhteiskoulun rehtorilla on läsnäolo- ja puheoikeus hallituksen kokouksessa, mikäli rehtori ei ole hallituksen vuosikokouksessa valittu jäsen.

Puheenjohtajan ja muiden hallituksen jäsenten toimikausi on kaksi (2) vuotta. Toimikaudet alkavat ja päättyvät vuosikokouksiin. Hallituksen jäsenistä, lukuun ottamatta puheenjohtajaa, on vuosittain erovuorossa puolet.

Hallitus valitsee keskuudestaan varapuheenjohtajan sekä ottaa ja erottaa sihteerin, rahastonhoitajan ja muut tarvittavat toimihenkilöt.

(Säännöt kokonaisuudessaan kohdassa "Säännöt")

Hallitus 2022–2023

  • Johanna Ant-Wuorinen · opettajajäsen · johanna.ant-wuorinen (ät) syk.fi

  • Kenrick Bingham · sihteeri · 050 505 3669 · kenrick.bingham (ät) sykvanhempainyhdistys.fi

  • Kari Elomäki · 040 557 5004 · karelo (ät) kotikone.fi

  • Nora Kari · syysmarkkinat · nora.kari (ät) hotmail.com

  • Birgitta Kursi · birgittakursi (ät) gmail.com

  • Suvi Kemppainen · suvi (ät) suvikemppainen.fi

  • Riikka Leskinen · riikka.m.leskinen (ät) gmail.com

  • Vesa Manninen · vesa.manninen (ät) kolumbus.fi

  • Jukka Niiranen · SYK:n vararehtori, perusopetuksen rehtori · 041 533 5164 · jukka.niiranen (ät) syk.fi

  • Mikko Oikarinen · rahastonhoitaja, www-vastaava · 0400 946 329 · mikko (ät) oikarinen.net

  • Timo Poijärvi · timo.poijärvi (ät) gmail.com

  • Janne Vuorenmaa · puheenjohtaja · janne.vuorenmaa (ät) sykvanhempainyhdistys.fi

  • Janne Sarvikivi · janne.sarvikivi (ät) kolumbus.fi